28.10.2024
Skolēnu brīvdienās uz savu pirmo koptreniņu posmu satikās meiteņu U14 un U15 Talantu akadēmijas dalībnieces. Par izdarīto un novēroto stāsta treneri – Elvis Brokāns (Bertānu VBS) un Elvis Lapiņš (Ogres BS).
Elvis Brokāns (U15 komandas treneris): “Lai visa komanda būtu uz viena viļņa un darbotos kā viens zobrats, pie pamatiem un niansēm jāstrādā regulāri”
Tikšanās pēc vasaras. Jaunietes ir paaugušās ne tikai fiziskajos parametros, bet arī basketbola izpratnē. Kļuvušas viedākas, daudz labāk saprot taktiskās lietas. Liels prieks, ka meitenes vasarā bija pilnveidojušas sevi un Talantu akadēmijas pirmajā posmā atgriezās ar lielu azartu.
Noteikti var izcelt meiteņu motivāciju un ieinteresēto attieksmi, ar kādu viņas darbojās treniņos. Varēja redzēt, ka meitenes ļoti koncentrējušās un cenšas izpildīt treneru uzstādījumus. Jāuzslavē meiteņu darba ētika.
Vienots mehānisms. Pamatā šajā sabraukumā atkārtojām to, pie kā strādājām iepriekšējās sezonas posmos – kustība bez bumbas, spēle aizsardzībā 1 pret 1, ātrā uzbrukuma ievadīšana. Sekojām koordinatores izveidotajām vadlīnijām, lielu uzmanība veltot basketbola pamatiem aizsardzībā un uzbrukumā, kas veido rezultātu. Laukumā visām spēlētājām jābūt fokusētām. Ja kāda būs neuzmanīga, viss komandas mehānisms sabruks. Lai visa komanda būtu uz viena viļņa un darbotos kā viens zobrats, vienmēr jāstrādā un jāatgriežas pie pamatprasmju noslīpēšanas un atkārtošanas. Papildus basketbola lietām, ar komunikāciju, mini sacensībām gan treniņos, gan ārpus tiem centāmies veidot komandu, vienotu komandas garu.
Tendences. Basketbols ir ievērojami attīstījies un spēlētāji attīstās tam līdz. Iepriekš klasiski bija pieņemts, ka “garajām” ir jādzīvojas pa soda laukumu, bet tagad arvien biežāk redzam, ka ikviena var precīzi uzmest pa grozu no distances, var “iziet cauri”. Vairs neder piegājiens: “Es esmu garā vai mazā.” Spēlētājām jābūt daudzpusīgām un laukumā jāspēj veikt pēc iespējas dažādākus uzdevumus.
Izkrāsot basketbola ikdienu. Tehnoloģiju un sociālo mediju loma aizvien pieaug gan treneru, gan spēlētāju ikdienā. Pozitīvā tendence ir informācijas pieejamība. Esmu novērojis, ka meitenes arvien biežāk pēc treniņiem sāk izmēģināt lietas, kas redzētas sociālajos tīklos. Cenšas izkrāsot savu basketbola ikdienu. Tomēr noteikti jābūt piesardzīgiem, jāspēj kritiski izanalizēt visu, ko redz. Jāatceras teiciens: “Kas der visam, neder nekam.” Jāizvērtē, kas var derēt manai attīstībai un kas tomēr nederēs. Jādomā līdzi.
Motivācija. Šajā vecuma posmā meitenes ir ļoti motivētas attīstīties, tāpēc mums, treneriem, jāspēj būt tieši tikpat motivētiem, fokusētiem uz darbu. Jādod viņām informācija. Meitenes to uzsūca kā “švammes” un gribēja izdarīt pēc iespējas vairāk.
Elvis Lapiņš U14 komandas treneris: “Nedrīkst nemitīgi kaut ko pārmest, jāievēro balanss starp aizrādīšanu un uzslavām.”
Atkalsatikšanās pēc vasaras. Meitenes noteikti ir progresējušas gan tehniskajos, gan fiziskajos parametros. Jūtams progress arī taktiskajā domāšanā un var uzteikt darba ētiku. Varējām sākt veidot Latvijas U14 izlases kodolu, kuru nākamvasar sūtīt uz Baltijas kausu.
Mums ar treneriem sākumā vajadzēja saprast kā meitenes mijiedarbojas savā starpā. Šo posmu sākām ar pamatiem – apspēlēšana 1:1, segšana, pareiza vietas izvēle. Pamatmērķis bija atstrādāt pamatlietas un tad pievienot taktiku. Nākamajos posmos liksim klāt ko sarežģītāku.
Uzslavas. Šī gadu gājuma meitenes ir garākas nekā priekšteces, veidojas garāks sastāvs. Meitenes jāuzslavē par labo darba ētiku. Jau no paša sākuma varēja just, ka meitenes ir iekšā procesā ar sirdi un dvēseli. Mums, treneriem, bija pārsteigums, ka meitenes jau pirmajā sabraukumā zināja, kur atnākušas, visu uztvēra ļoti nopietni, centās un izrādīja interesi. Varēja just, ka meitenes zina savu mērķi un to, par ko visas cīnās.
Iespēja uzlabojumiem. Sākumā meitenēm bija problēmas komunicēt, bet tas, iespējams, uztraukuma dēļ. Meitenes maz runāja savā starpā un bija sajūta, ka baidījās mums, treneriem, kaut ko jautāt, precizēt. Otrajā dienā varēja just uzlabojumus. Nākamajā posmā pievērsīsim uzmanību, lai būtu labāka sadarbība uz visām pusēm.
Paaudžu atšķirība. Ja salīdzina ar laiku, kad pats spēlēju, tagad jaunieši vairāk ir “iekšā” basketbolā. Interesējas ne tikai par Latvijas līmenī notiekošo, bet arī NBA, Eirolīgai. To veicina tehnoloģiju attīstība, tas, ka jaunieši vairāk laika pavada sociālo tīklu vidē. Tas pat ir labi, ka noskatās kādu basketbola video un iemācās ko jaunu.
Tehnoloģiju ietekme. Ikdienā redzu, ka pirms un pēc treniņiem, arī braucot uz spēlēm jaunieši daudz laika pavada telefonos. Tas būtiski ietekmē psiholoģisko gatavību, samazina koncentrēšanos uz to, kas būs jādara basketbola laukumā. Jaunieši ir tādi kā izsisti no ritma un reizēm ir sarežģīti viņus fokusēt darbam. Par laimi, izlasē ar to nesaskārāmies, kas iepriecināja.
Trenera izaicinājums. Man šī ir otrā sezona kā Talantu akadēmijas trenerim. Treniņu plānošana un vadīšana bija uz maniem un citu kolēģu pleciem pleciem. Izaicinoši, bet ļoti vērtīgi tālākai izaugsmē. Daudz iemācījos arī pats.
Psiholoģiskais tonuss. Sporta skolā U14 un U15 vecums meitenēm ir izaicinošs, jo sāk mainīties intereses – kādai piezogas apziņa, ka neizdosies dzīvi saistīt ar basketbolu, kādai parādās vairāk interešu ārpus skolas. Talantu akadēmijā sapulcētas tās meitenes, kas grib spēlēt un kaut ko sasniegt, līdz ar to ar būtiskiem izaicinājumiem nesaskarāmies. Var just, ka meitenēm ir izpratne, ko viņas vēlas – vai tas būs profesionālais basketbols, vai ir vēlme godam pabeigt sporta skolu, vai vienkārši ikdienā nepieciešamās fiziskās aktivitātes un labi pavadīts laiks. Meitenes ir emocionālas un trenerim ir vairāk jādomā, kā pasniegt informāciju, kā komunicēt, lai meitenes justos labāk un trenētos produktīvāk. Nedrīkst nemitīgi kaut ko pārmest, jāievēro balanss starp aizrādīšanu un uzslavām. Ja pēc kļūdām galva ir lejā, trenerim tas jāpamana un pareizi jāreaģē, lai no kļūdām mācītos un nākamreiz viss izdotos. Trenēt meitenes ir izaicinošāk, nekā puišus, bet man noteikti interesantāk.